Banka da mevduat sahiplerinin para aktarma işlemlerinde kullanacakları toplam dört farklı para aktarma yöntemi bulunmaktadır. Bunlar; EFT, FAST, havale ve virmandır.

Fast; her günü her saati fark etmeksizin 7 gün 24 saat saniyeler içerisinde farklı bankalardaki hesaplara para aktarımı gerçekleştirme imkânı veren transfer türüdür.
EFT; para transfer işlemini farklı bir bankadaki hesaba yapılacağı zaman kullanılan yöntemdir. FAST ile arasındaki fark ise sadece mesai saatleri içinde gerçekleşebilmesidir.

Havale; para transfer işleminin aynı bankanın farklı şubesine ya da aynı bankanın aynı şubesindeki farklı hesaplar arasında gerçekleşme olanağı olan bir başka yöntemdir.

Virman Nedir?

Para transferlerinin, aynı bankadaki farklı hesaplar arasında gerçekleşme yöntemine virman denir. Virman işleminde dikkat edilmesi gereken tek nokta işlemin aynı bankada gerçekleşiyor olmasıdır. EFT ile birbirlerinden ayrıldıkları tek noktada işlemin aynı bankada gerçekleşiyor olmasıdır. Virman işlemini yapan mevduat sahibi yapacağı bu tek işlemle bir hesabından para çekerken bir hesabına da para yatırmış olur.

Virman Nasıl Yapılır?

Virman işlemini gerçekleştirmek için üç farklı yol bulunmaktadır. Bunlar; internet bankacılığı, ATM ve banka şubesidir.

İnternet bankacılığından gerçekleşecek olan virman işlemi için para transferleri kısmındaki Virman seçeneğine tıklayarak işlem kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşir. İnternet bankacılığından yapılan işlem diğer yollara göre daha kolay ve hızlıdır. ATM ve banka şubelerinde bu işlemi banka görevlilerinin yönlendirmeleri ile gerçekleştirilebilir.

Virman Saatleri?

Virman işlemi eğer banka şubelerinde yapılacaksa mesai saatleri içinde yapılması gerekmektedir. Bunun dışında internet bankacılığı ve ATM üzerinden 7 gün 24 saat her zaman işlem gerçekleştirilebilir. Bu işlem sistemin yoğunluğuna bağlı olarak en fazla 5 dakika içinde gerçekleştirilir.

Virman İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Virman ile yapacağınız transfer işlemi oldukça kolay bir işlemdir. Transfer hesabı ile birlikte miktar doğru bir şekilde belirlenirse sorunsuz olarak gerçekleşecektir. Eğer bir sorun yaşanırsa banka sorunun çözülmesinde yardımcı olacaktır.

 

Benzer Bloglar

e-Hesap Özeti Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Tüm Banka Hesaplarınızı Tek Bir Platformdan Görüntüleyin!