Ticari kullanıma yönelik açılmış hesaplara ticari hesap denmektedir. Genellikle finans kurumlarında açılmış hesapları adlandırmada kullanılır. Yalnızca finansal kurumlarda değil, firmanın bireysel temel hesapları veya işletmeye özel sağladığı avantajlar, şartlar ve ticari hesap türleri de bulunmaktadır.

Ticari hesap açmak isteyen kişi veya kuruluşlar bankacılık alanında da yerine getirilmesi gereken yeterliliklerin olduğunu bilmelidir. Çeşitli bankalarla anlaşıp bazı hizmetlerden yararlanması gerekmektedir. Özellikle ödeme alacak işletme ve kuruluşların ticari hesap açmaları şarttır. Ticari hesabın açılması için farklı bir özellik gerekmez, ilgili firma adına açılmış tüzel bir kişiliğe sahip olması da yeterlidir. Ancak ticari hesap sahibi olmak isteyen işletme, hesabın nasıl açılacağına dair bilgi sahibi olmalıdır.

Ticari Hesap Nasıl Açılır?

Ticari hesap açan kişi veya işletmelerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta ihtiyaçlarını belirlemiş olmalarıdır. Bankalarda çeşitli ticari hesap türleri bulunduğundan firmanın ihtiyacına özel hesap türleri belirlenmeli ve gerekli şartlar sağlanmalıdır. Her bankaya özel pek çok avantaj ve şartlar bulunur. Bu nedenle ticari hesap açmadan önce verilebilecek en doğru karar her bankayı gezip işletmenin ihtiyaçlarına göre bankasını belirlemesidir. Sonrasında verilen karara uygun olan bankaya başvurularak ticari hesap açılabilmektedir.

Ticari Hesap Açmak İçin Gerekli Belgeler

Ticari hesap açmak için belge ve evraklar şirketin türüne göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, şahıs firması ile tüzel kişiye ait ticari hesap evrakları farklıdır. Bu nedenle ticari hesap açmak için gerekli belgeler ikiye ayrılır. Ancak yine de istenilen genel belgeler benzerdir. Bunlar belgeler şu şekildedir:

  • Vergi levhası
  • Şirket yetkilisine ait nüfus cüzdanı
  • Faaliyet gösterdiğine dair resmi belge
  • Ticaret sicil gazetesi kaydı
  • İmza sirküleri
  • Ticaret odası kayıt belgesi
  • Noter tarafından onaylanmış imza beyannamesi

Yukarıda belirtilen gerekli belgeler ile bankaya ibraz edilebileceği gibi e-mail yoluyla da evraklar gönderilebilmektedir. Banka gerekli evrakların doğruluğunu kontrol edebileceği için bazı belgelerin aslı istenmeyebilir. Bu belgeler ile gerekli bankaya başvuru yapılabilir ve ticari hesap açma işlemi gerçekleştirilir.

Ticari Hesap Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ticari hesap açma işlemi oldukça önemli bir konu olduğundan karar verme aşamasında dikkatli davranılmalıdır. Gerekli tüm bankalar gezilerek ihtiyaçlar doğrultusunda karar vermeli ve acele edilmemelidir. Aynı zamanda bankalar arası şartlar, avantajlar ve belgeler de değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin, X bankası işletme ücreti vb. taleplerde bulunmakta ve kredi kartı kullanımında ücret almamaktadır. Y bankası ise kredi kartı için aidat ücreti alırken hesap ücreti istememektedir. Bu nedenle, işletmenin veya şahsın doğru karar vermesi, bütçesine ve ihtiyaçlarına en uygun bankayı seçmesi bu anlamda önem teşkil etmektedir.

e-Hesap Özeti Çözümü Nedir?

Ticari hesap açma işlemi kadar açılan banka hesap hareketlerinin düzenli bir şekilde kontrol edilmesi de oldukça önemlidir. mdPara, banka hesap hareketlerinin takibini kolay ve hızlı hale getiren bir e-Hesap özeti çözümüdür. Tüm ekip üyeleri için farklı yetkilere sahip alt kullanıcılar oluşturulabilmektedir. Böylece ekip yöneticileri, alt kullanıcıların hangi bankaların veya şirketlerin verilerine erişebileceğini yetkilendirebilmektedir. mdPara uygulaması sayesinde kullanıcı bazlı yetkilendirme sağlanarak banka hesaplarının güvenliği ve kontrolü kolayca sağlanabilmektedir.

Benzer Bloglar

e-Hesap Özeti Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Tüm Banka Hesaplarınızı Tek Bir Platformdan Görüntüleyin!