Tedarik Zinciri Yönetimini Geliştirmenin 7 Yolu

Küreselleşmenin ve müşteri beklentilerinin artması, tedarik zincir yönetimini de etkilemektedir. Bu nedenle işletmeler, riskleri yönetmek ve azaltmak için tedarik zincirini sürekli olarak geliştirmek ve iyileştirmek zorundadır. Doğru adımları atmak, tedarik zinciri yönetimini geliştirme ve büyümesine katkı sağlamaktadır. Biz de bu blog yazımızda “Tedarik Zinciri Yönetimini Geliştirmenin 7 Yolunu” bir araya getirdik.

Tedarik Zinciri Yönetimi Nedir?

1. Tedarik Zinciri Görünürlüğünüzü Genişletin

Tedarik zinciri verimliliğini artırmanın ilk adımı, lojistik operasyonlar üzerindeki görünürlüğü artırmaktadır. Bunu yapmanın en iyi yolu ise depolama, paketleme, toplama ve müşterilere sevk edilme süreçlerini takip etmeyi sağlayacak envanter yönetimi stratejilerini uygulamaktadır.

Modern bir envanter yönetimi yazılımı, gerçek zamanlı bir envanter takibine erişmek için daha fazla kolaylık sağlamaktadır. Böylece bir envanter yönetimi yazılımı stokta olanları-olmayanları, eksik siparişleri, fazla ödeme gibi maliyetleri önlemeye yardımcı olmaktadır.

2. Tedarikçilerinizle İyi Bir İlişki Geliştirin

İşletmelerin tedarikçileri ile iletişimi çok önemlidir. Çünkü tedarikçi ile geliştirilen iyi bir iletişim, daha iyi planlama yapmaya, bir eksiklik veya gecikme olduğunda bunu telafi edebilmeyi sağlamaktadır. Bu sebeple, anlaşmalar tamamlandıktan sonra bile tedarikçi ile ilişkileri sürdürmek ve geliştirmek çok fazla fayda sağlamaktadır.

3. Tedarik Zinciri Süreçlerinizi Otomatikleştirin

Tedarik zinciri süreçlerini otomatikleştirmek, verimliliği artırmanın, insan hatasını azaltmanın, tedarik zinciri performansını ve hızını artırmanın en iyi yollarından biridir. Ayrıca şirketlerin uzun vadede zamandan ve paradan tasarruf etmelerini de sağlamaktadır.

Sipariş girmekten sevkiyata kadar zaman alan tüm görevleri otomatikleştirmek, operasyon süreçlerini düzene koymak ve üretkenliği artırmaya yardımcı olmaktadır.

4. Tedarik Zinciri Yönetimi Yazılımı Kullanın

Çalışanların, tedarik zincirinde aynı anda gerçekleşen çok fazla işlemi verimli bir şekilde yönetebilmesi için doğru yazılım ve teknolojileri kullanmak çok önemlidir. Bu sebeple, sipariş işlemeyi otomatikleştirecek, gerçek zamanlı envanter takibi yapmayı sağlayacak, sipariş yönetimi araçları ve veri raporları almaya yardımcı olacak bi yazılım kullanmak gerekmektedir.

5. Maliyet Bilincini Artırın

Tedarik zinciri yönetiminde kontrol edilemeyen birçok faktör bulunmaktadır. Sonuç olarak, tedarik zincirindeki farklı yöneticiler genellikle birbirinin harcamalarından habersizdir. Merkezi finansal verilere sahip olmak işletmenin tam olarak ne zaman ve nerede para harcadığını belirlemektedir. Bu sebeple tedarik zinciri yazılımları, tedarik zinciri yönetimi konusunda şeffaflık sağlamaktadır. Unutulan, açıklanamayan envanter ve mali kayıpları analiz ederek bunların fark edilmesini sağlamaktadır. Böylece mali kayıpları da önlemektedir.

6. Tedarik Zinciri Uzmanları Yetiştirin

Yukarıdaki adımları uygulamaya karar verdikten sonra mutlaka çalışanlar için iyi bir eğitim programı oluşturmaktır. Çünkü tedarik zincirinin verimli olabilmesi için onu yöneten insanların da verimli ve bilgili olması gerekmektedir.

Ayrıca uzun süredir şirkette olan bir çalışandan tedarik zinciri yönetiminin nasıl iyileştirileceği konusunda geri bildirimler almak gereklidir. Bu yüzden şirketler çalışanlarının fikir ve önerilerini mutlaka dinlemelidir.

7. Verimliliğinizi Korumak İçin Tedarik Zincirinizi Düzenli Olarak Optimize Edin

Tüm tedarik zincirini iyileştirmek tek seferlik bir çözüm değildir. Mümkün olduğunca sık gözden geçirilmesi ve optimize edilmesi gereken bir süreçtir.

Benzer Bloglar

e-Hesap Özeti Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Tüm Banka Hesaplarınızı Tek Bir Platformdan Görüntüleyin!