Sanal Pos Nasıl Alınır? Başvuru Evrakları Nelerdir?

Alışverişin dijital platformlara taşınmasıyla birlikte yeni bir ihtiyaç daha doğdu: Sanal Pos. İnternetten alışveriş alışkanlığının artmasıyla birlikte e-ticaret yapan veya fiziki mağazası olsa da e-ticaret sitesi kurmak isteyen birçok şirket ortaya çıktı. Bu doğrultuda da sanal pos ödeme sistemlerine olan ihtiyaçlar arttı ve sanal pos kullanımı yaygınlaştı. Bu yazımızda “Sanal Pos Nasıl Alınır? Başvuru Evrakları Nelerdir?” gibi soruların cevaplarına değineceğiz.

Sanal Pos Nedir?

Sanal POS, internet üzerinden alışveriş yapan kullanıcılardan kredi kartı veya banka kartları yoluyla ödeme alınmasını sağlayan bir sistemdir. Bir başka deyişle, mağazalarda alışveriş yaparken kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapmak amacıyla kullanılan POS cihazlarının dijital ortama taşınmasıdır.

Sanal POS’un normal POS cihazlarından tek farkı, kartınızı okutacağınız bir sistem yerine kart bilgilerinizi gireceğiniz bir alana sahip olmasıdır. Bu sayede ürün bedeli, sizin kart hesaplarınızdan satıcının hesabına aktarılmaktadır.

Sanal Pos Nasıl Alınır?

Bir e-ticaret sitesine sahipseniz ve sanal pos ile ödeme almak istiyorsanız öncelikle siteniz içerisinde bulunması gereken belli başlı özelliklerin olması gerekmektedir.

Nedir bu özellikler?

 • Web Sitenizde SSL Sertifikasının Olması

Bir e-ticaret sitesinin sahip olması gereken en önemli konu SSL Sertifikasıdır.

SSL Sertifikası hem e-ticaret sitesini hem de müşteri bilgilerinin korunmasını ve sanal güvenliğin sağlanması için gereklidir.

 • Satışa Hazır Ürünlere Sahip Olmak

Bankalardan veya aracı kurumlardan sanal pos almak için e-ticaret sitenizde mutlaka satışa hazır ürünlerin bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde banka, satışa hazır bir ürün görmezse sanal POS başvurunuza olumlu bir dönüş yapmayacaktır.

 • Sözleşmeleriniz Olmalı

e-ticaret sitenizde Mesafeli Satış Sözleşmesi, Hizmet Sözleşmesi, Gizlilik Politikası ve İptal / İade Politikalarınızı içeren sözleşmelerin mutlaka bulunması gerekmektedir.

Bu şartları sağladığınız takdirde Sanal Pos almak için önünüzde bir engel bulunmamaktadır. Bundan sonrasında banka veya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun onaylamış olduğu ödeme kuruluşlarından herhangi birine başvurmanız gerekmektedir.

Sanal POS Başvuru Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sanal POS başvurusunda bankalar tarafından istenilen prosedür ve gerekli evraklar genellikle benzerlik göstermektedir. Fakat şirket türüne göre istenen evraklar değişkenlik göstermektedir.

Şirketiniz, şahıs şirketi veya ortaklı bir şirket ise gereken belgeler:
 • Vergi Levhası
 • T.C. Kimlik Fotokopisi
 • Ortaklık Sözleşmesi
 • İmza Sirküleri
Şirketiniz, ticari ortaklı bir şirket ise gereken belgeler:
 • Vergi Levhası
 • Ticaret Sicil Gazetesinin Fotokopisi
 • İmza Sirküleri

Bu belgeler Sanal POS yapılan bankalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı bankalar, politikalarına göre başvuru sürecinde ek belgeler isteyebilmektedir.

Sanal Pos Nasıl Kullanılır?

Başvurunuz onaylandıktan sonra geriye sadece sanal POS entegrasyonun kurulum aşaması kalmaktadır. Banka tarafından gönderilen bilgiler Sanal POS eklentisine girilmektedir. Böylece sanal POS kullanıma hazır hale gelmektedir.  Bu işlemlerden sonra işletmeler e-ticaret sitesinde kredi kartı ile ödeme almaya başlayabilirler.

Sanal POS Avantajları Nelerdir?

  • Müşteriler ürünleri hızlı ve kolay bir şekilde satın alır.
  • Son derece güvenli bir işlemdir.
  • Birden fazla sayıda kart ile ödemeyi kabul eder.
  • Ücretler anında alınır.
  • Gün ve saat fark etmeksizin 7/24 ödeme alma imkânı vardır.

Benzer Bloglar

e-Hesap Özeti Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Tüm Banka Hesaplarınızı Tek Bir Platformdan Görüntüleyin!