Muhabir Banka Nedir? Muhabir Banka Nasıl Çalışır?

Uluslararası para havalesi veya diğer ödemeleri gerçekleştirmek için muhabir bankacılığı kullanılmaktadır. Peki “Muhabir Banka nedir? Nasıl Çalışır?” Bu cevapları öğrenmek için yazımızı okuyamaya devam edebilirsiniz.

Muhabir Banka Nedir?

Muhabir banka, başka bir banka adına havaleleri kolaylaştıran, ticari işlemleri yürüten, mevduat kabul eden ve belge toplayan aracı veya acente olarak adlandırılmaktadır. Bir başka deyişle, bir ülkeden başka bir ülkeye hizmet sağlayan finansal kurumu ifade etmektedir.

Yurtiçi bankalar tarafından, yabancı ülkelerde ortaya çıkan ve tamamlanan işlemlere hizmet vermek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Bu sistem yurtiçi bankaların, yurtdışı finans piyasalarına girmesine ve yurtdışında şube açmasına gerek kalmadan uluslararası hizmet vermesini sağlamaktadır.

Muhabir Banka Nasıl Çalışır?

Bu bankalar üçüncü taraf bankalardır. Farklı finansal kurum arasında aracı görevi görmektedirler. Bu nedenle, gönderen ve alan bankalar arasında bankacılık hizmetlerini sağlarlar.

Örneğin: Türkiye’de bir pizza dükkanınız olduğunu varsayalım. Tüm malzemelerinizi de pizzanın ana vatanı İtalya’dan temin ediyorsunuz. Bu nedenle uluslararası tedarikçinize düzenli olarak para göndermeniz gerekiyor. Türkiye’de kullandığınız yerel bankanın İtalya’da şubesi yoktur. Bu nedenle ödeme yapabilmek için bir muhabir bankasını kullanmanız gerekir.

Bu banka aracılığı ile yapabileceğiniz işlemler aşağıdaki gibidir:

  • Para Transferi
  • Banka Havalesi
  • Döviz Değişimi
  • Çek Takası

Nostro ve Vostro Hesapları Nedir?

Muhabir bankalar ve hizmet vermiş oldukları bankalar arasında tutulan hesaplara Nostro ve Vostro hesapları denmektedir. Bankaların yurtdışındaki bankalarda açılan hesaplarına nostro hesap denir Yurtdışındaki banka hesabı için yurtiçinde açılan hesaba da vostro hesap denir.

Nostro ve Vostro Hesapları, muhabir ilişkisi içerisinde olan iki bankanın, taraflar arasında gerçekleşen borç ve alacakları takip etmesi için kullanılmaktadır.

Muhabir Bankacılığında Masraflar Kime Ait Olur?

İki anlaşmalı banka arasında gerçekleşen para transferi karşılığında ortaya çıkan komisyon ücretlerine muhabir banka masrafı denir. Bu komisyon ücreti, para transferi yapan kişiye aittir. Ödenecek komisyon ücretleri her bankaya göre değişiklik göstermektedir. Genellikle komisyon ücretleri gönderilecek tutarın hangi baremde olduğuna bağlı olarak değişmektedir.

3 farklı masraf kesintisi olmaktadır.

  1. Yerel banka, göndericiden yapılan SWIFT işlemi için kesinti yapmaktadır.
  2. Para transferinin yapıldığı hesabın bağlı olduğu banka kendi masrafını kesmektedir.
  3. Son olarak muhabir banka kendisine ait bir kesinti yapmaktadır.

Muhabir Banka ve Aracı Banka Arasındaki Fark Nedir?

Aracı banka da gönderici ve alıcı bankalar arasında aracı görevi görmektedir. Her iki banka da üçüncü taraf olarak hareket etmektedir. Bu yüzden para göndermek ve almak için kullanılmaktadır. Ancak iki banka arasında dikkat edilmesi gereken önemli bir fark bulunmaktadır.

  • Muhabir bankalar, birden fazla para birimini içeren işlemleri kolaylaştırmaktadır.
  • Aracı bankalar, tek bir para birimini içeren işlemleri kolaylaştırmaktadır.

Aracı banka da yerel bankalarla çalışır ancak uluslararası işlemleri birden fazla para biriminde gerçekleştirmezler. Bir aracı banka ise, müşterilerin yabancı bir işlemi tamamlamasına yardımcı olmak için para gönderebilmektedir ancak bu işlem tek bir para birimi üzerinden yapılmaktadır.

Benzer Bloglar

e-Hesap Özeti Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Tüm Banka Hesaplarınızı Tek Bir Platformdan Görüntüleyin!