İşletmeler, sürekliliğin ve faaliyetin uygun modülde işlemesi için finansman ihtiyacı duyarlar. Finansman kaynağı ihtiyacına aracı olan kişiye ‘’finansman yöneticisi’’ denir. Finansman yöneticisi, işletmenin ihtiyaç duyduğu gerekli fonları farklı yerlerden ya da kaynaklardan sağlamaktadır.

İşletmelerin Finansman Kaynakları

Mikro krediler

Mikro krediler, kısa vadeli kredilerdir ve operasyonlarını kurmaya, iyileştirmeye veya ölçeklendirmeye yardımcı olur. Mikro kredileri, envanter veya malzeme satın almak, ekipmana yatırım yapmak ve daha fazlasını yapmak için işletme sermayesi olarak kullanabilirsiniz.

Yatırımcılar

İnsanlar paralarını borsaya, tahvillere veya yatırım fonlarına yatırabildikleri gibi paralarını da işletmelere yatırmaları da bir seçenektir. Yatırımcılar, işletme sahiplerinin nakit akışına gereksinim duyduklarında başvurabilecekleri başka bir kaynaktır. Yatırımcıları işletme sahipleriyle eşleştiren çevrimiçi melek veya ticari yatırımcı ağlarına katılarak yatırımcı bulabilirsiniz. İşletme brokerleri, yatırımcı bulmanıza yardımcı olacak başka bir kaynaktır.

Faktöring

İşletmelerin kısa vadeli satışlarından doğan alacaklarının faktöring adı verilen bazı şirketlere satılması ile sağlanan fonlardan oluşur. Böylelikle bir yandan da tahsilat ve alacakların yönetimi bu firmalara devredilmiş olur. Bunun yanında işletmenin alacaklarının tahsil edilememe riski de en aza indirgenmiş olur.

Ana kurum ya da bağlı kuruluşlardan sağlanan kısa vadeli fonlar

İşletmeler bağlı oldukları ana kurumdan ya da farklı kuruluşlarından kısa vadeli finansman sağlayabilirler. Özellikle grup şirketleri birbirlerinin kredibilitesini kullanarak bankalardan kısa vadeli fon oluşturabilirler ya da diğer işletmelerini öz sermayesinde de fon sağlayabilmektedirler.

Kısa Vadeli Finansman Seçenekleri

Pek çok işletme, bir noktada işleri için bir tür üçüncü taraf finansmanı arar.

Bununla birlikte, geçici bir nakit akışı açığını kapatmak için bir çözüm olabilecek yeni işletmeler için mevcut olan bazı kısa finansman seçenekleri vardır.

  • Fatura finansmanı : Bir müşterinin fatura ödemesini beklemeden faturanın kendisini teminat olarak kullanarak bu ödenmemiş meblağ karşılığında ödünç alabilirsiniz.
  • Ekipman finansmanı : Ekipman yatırımı yapmak için ihtiyaç duyacağınız miktarı bir ekipman finansöründen ödünç alabilirsiniz.
  • Envanter finansmanı : Ekipman finansmanına benzer şekilde, envanterde çok fazla şey bulursanız ve gerekli sermayeyi toplamak için  bir envanter finansmanı bu satın alma işlemini yapmanız için ihtiyacınız olan miktarı size öngörebilir.

Kitle Fonlaması

Kitle fonlaması, fikrinize inanan büyük bir grup insanın küçük katkılarından gelen fonları bir araya toplama sürecidir. Kitle fonlamasına maddi destek veren kişiler,fikrin uygulamanın inovatifliğini ve sürdürülebilirliğini kıstas alırlar.

Ödenmesi Gereken Vergiler, Resimler, Ücretler, İkramiyeler ve Harçlar

Bu kaynaklar, kendiliğinden oluşan finansman özelliğine sahiptir. Ödenecek olan bu ücretlerin gerekli yerlere yatırılması için belli bir süre bulunmaktadır. Bu süreçte işletmeler bu kaynakları faizsiz kredi olarak kullanabilirler.

Alanınızdaki Mentörler

Bu son kaynak tam olarak bir finansal kaynak değildir ancak alanınızı anlayan bir danışman bulmanın önemli finansal faydaları vardır. Bir iş danışmanı, işinizi kurup çalışır hale getirmenin lojistik ve bürokrasisinde yardımcı olabilir ve aynı zamanda yolda bir finansal kaynakla karşılaştığınızda alacağınız en iyi yol hakkında tavsiyelerde bulunabilir.

Benzer Bloglar

e-Hesap Özeti Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Tüm Banka Hesaplarınızı Tek Bir Platformdan Görüntüleyin!