Fintech (Finansal Teknoloji), sözlük tanımıyla finansal hizmetleri iyileştirmek adına teknolojiden yararlanan yeni finans endüstrisidir. Dünya ekonomisinde güçlü konumda olan ABD ve İngiltere gibi ülkelerde güçlenerek varlığını pekiştiren fintech, yaygınlaştığı ekonomilerde finansal müşterilerin büyük çoğunluğunun hayatına girerek tüketiciler tarafından benimsenirken, ciddi iş olanakları da sağlıyor. Özellikle para transferi ve ödeme hizmetlerinde kullanılan geleneksel yöntemlerin yerini almaya başlayan fintech uygulamaları, sigortacılık sektöründe de hatırı sayılır bir yer edinmiş bulunuyor. Artık tüketiciler, finansal işlemlerinde, eski yöntemlere göre çok daha hızlı ve efektif çözümler ve sonuçlar sunan fintech platformlarını tercih ediyor. Sahip oldukları teknolojik güç ile geleneksel finansal hizmetlerle rekabet eder ve tüm dünyada müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırma amacıyla hareket etmektedir. İlk dönemlerinde geleneksel finans hizmetlerinin daha teknolojik versiyonu olarak görülen fintechler, bugün gelinen noktada tahminlerin çok daha ötesinde bir etkiye sahip. Tüm dünyada internet ve mobil uygulamaların yaygınlaşmasıyla birlikte etki alanını genişleten fintech girişimlerinin, aldığı yatırımlar da bu durumu kanıtlıyor. 2017 yılında tüm dünyada 22,5 milyar $ yatırım alan fintech girişimleri, 2018’in yalnızca ilk yarısında 57,9 milyar $ yatırım aldı. Fintechlerin kullanıcılarının hayatlarına kattığı değerleri ise şu başlıklar altında inceleyebiliriz.

  • Pratiklik: Fintechler çözümlerini kullanıcılarına dijital ortamlarda sunmaktadır. Bu durum da doğal olarak kullanıcılarının hayatına kolaylık ve hız katmaktadır.
  • Fiyat Avantajı: Fintech kuruluşlarının şube ağı ve benzeri fiziksel yapılar için harcama yapmaya ihtiyacı yoktur. Bu sebeple fintechler birçok noktada geleneksel finansal hizmetlere göre fiyat avantajına sahiptir.
  • Daha Fazla Hizmet Seçeneği: Müşterilerine konumlarından bağımsız olarak hizmet sunabilen fintechlerin bu sebeple hizmetlerin çeşitliliği de geleneksel finans hizmetlerine göre daha fazladır.
  • Kişiselleştirilmiş Bir Deneyim: Fintechlerin sahip olduğu teknolojik imkanlar, bu kuruluşların müşterileri hakkında çeşitli kanallar aracılığıyla daha fazla bilgi toplamasını ve bu bilgileri etkili bir şekilde kullanabilmelerini sağlar. Bu sebeple fintech kuruluşları müşterilerine daha fazla kişiselleştirilmiş bir hizmet sunabilirler.

Fintechlerin gelişiminde ve önümüzdeki dönemde evrileceği noktalarda, yapay zekanın şüphesiz ki çok önemli bir payı olacak. Yapay zeka tabanlı teknolojilerle müşterilerine daha iyi bir hizmet sunmayı hedefleyen fintechlerin bu alanda yürüttüğü yoğun çalışma da bu durumun bir kanıtı. Yapay zekanın fintech sektörünü etkileyebileceği başlıca noktalar ise şunlardır:

  • Daha İsabetli Karar Süreçleri: Veri odaklı bir yapay zeka sistemi, fintechlere çalışmak isteyecekleri doğru müşterilere karar vermeleri noktasında yardımcı olacak ve karar süreçleri çok daha kolay bir şekilde sonuçlanabilecek.
  • Chatbot Teknolojisi: Bir yerde yapay zekadan bahsediliyorsa, orada mutlaka chatbot teknolojisini görebilirsiniz.  Chatbotlar önümüzdeki dönemde fintechlerin müşterilerine çok daha iyi bir destek sunmasını sağlayacak.
  • Üstün Fraud Önleme Sistemleri: Fraud işlemlerinin tespiti, yapay zekanın gelişimiyle birlikte çok daha kolay bir şekilde yapılabilecek ve olası gelir kayıplarının önüne geçilebilecek. Iyzico mühendisleri tarafından geliştirilen yapay zeka tabanlı fraud önleme sistemi Frauctive, bu teknolojinin bir ürünüdür.

Elimizdeki verileri analiz ettiğimizde finans sektörünün yakın bir gelecekte köklü değişimler yaşayacağını tahmin etmek çok da güç değil. Tüm dünyada artan internet kullanımı ve mobilite ile birlikte değişen tüketici davranışları ise fintechlerin başlıca dayanak noktası durumunda. Finans sektöründe yaşanan büyük dönüşümün sonucunda neler olacağını bekleyip hep birlikte görelim.

Benzer Bloglar

e-Hesap Özeti Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Tüm Banka Hesaplarınızı Tek Bir Platformdan Görüntüleyin!