Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Bu blog yazımızda Findeks Kredi Notu nedir, nasıl hesaplanır, kredi notunu yüksek tutmak için ne yapılması gerekir gibi konulara değineceğiz.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks Kredi Notu, kişilerin veya işletmelerin kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarını, borçluluk durumlarını, kredi kullanım yoğunluklarını göz önünde bulundurarak hesaplanan bir not sistemidir. Başka bir deyişle, kişilerin kredi geçmişi olarak tanımlanabilir. Bu not sayesinde kişi veya işletmelerin gelecek 12 ay içinde borçlarını ödeme olasılığı hesaplanmış olur.

Findeks Kredi Notu’nun 1 ile 1900 arasında değişen bir puanlama sistemi mevcuttur. Bu sisteme göre not 1’den 1900’e doğru yükseldikçe risk seviyesi azalır.

Bu durumda kredi notu yüksek olan kişi veya işletmeler bankalara kredi başvurusu yaptığında kolay bir şekilde kredi alabilirken notu düşük olanların kredi alması zorlaşmaktadır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks Kredi Notu’nun hesaplanabilmesi için belli başlı bileşenlerin bir araya gelmesi gerekmektedir.

 • Kredili ürün ödeme alışkanlıkları kredi notunun %45’ini oluşturmaktadır.

Kredi ödemelerinin zamanında yapılması Findeks Kredi Notu’nu yükseltirken ödemelerin geciktirilmesi kredi notunu düşürmektedir.

 • Mevcut hesap ve borç durumu kredi notunun %32’sini oluşturmaktadır.

İyi ve kötü olarak kapanmış krediler, teminatlı ya da teminatsız hali hazırdaki borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınmaktadır.

 • Yeni alınan krediler kredi notunun %5’ini oluşturmaktadır.

Bu durum, yeni alınan kredilerde henüz ödeme performansları belirli olmadığı için kişi veya işletmelerin risklilik oranını arttırabilmektedir.

 • Kredi kullanım yoğunluğu kredi notunun %18’ini oluşturmaktadır.

Kredi kullanımı yoğun olan ve düzenli olarak ödeme gerçekleştiren bir kişi veya işletmenin, hiç kredi kullanmayan veya daha az kullanan bir kişi veya işletmeye göre notu daha yüksek olabilmektedir.

Hesaplamalar sonucunda ortaya çıkan sonuçların değerlendirmesi aşağıdaki gibidir:

 • 0 – 699 Yüksek Derecede Riskli Grup
 • 700 – 1099 Orta Derecede Riskli Grup
 • 1100 – 1499 Düşük Derecede Riskli Grup
 • 1500 – 1699 İyi Derecede Olan Grup
 • 1700 – 1900 Çok İyi Derecede Olan Grup

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks Kredi Notu’nu öğrenmek için 3 farklı yol vardır.

1. Findeks

Findeks sitesine üye olup belli bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

2. Bankalar

Banka yolu ile kredi notunuzu öğrenmek için banka şubesine gidebilir veya internet bankacılığı kullanabilirsiniz.

3. e-Devlet

e-Devlet sistemine şifreniz ile giriş yaptıktan sonra “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmeti üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Neden Önemlidir?

Findeks Kredi Notu konut, araç, ihtiyaç kredisi veya kredi kartı almak isteyen kişilere referans olur. Bu not ile bankalar kişilerin borç ödeme alışkanlıkları hakkında ve kişilerin kredi miktarının ne kadar olması gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olurlar.

Bu sebeple bankalardan kredi alınabilmesi için Findeks Notu mutlaka gereklidir. Findeks kredi notu orta ve üzerinde çıktığında kredi kolay bir şekilde onaylanırken, düşük kredi notunda kredi taleplerinin reddedilme olasılığı çok yüksektir.

Yüksek bir findeks kredi notuna sahip olmak kolay kredi ve düşük faizli kredi kullanabilme, birden fazla kredi kartı alabilme, farklı bankalardan kredi kullanabilme gibi avantajlar sağlamaktadır.

Findeks Kredi Notu sabit bir not değildir. Bu sayede bir kişi veya işletme düşük findeks notuna sahip olsa da yükseltmesi mümkündür.

Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 • Ödemelerinizi zamanında ve düzenli olarak yapın.
 • Borcunuzun asgari tutarını değil tamamını ödemeye çalışın.
 • Kredi kartı alarak veya kredi çekerek düzenli ödemeler ile kredi notunuzu oluşturun.
 • Borcunuz ile geliriniz orantılı olsun.
 • Fatura ödemelerinizi düzenli olarak yapın çünkü bankalar kredi verecekleri kişinin hiçbir piyasaya borcu olmasını istemez.
 • Kefil olurken kime kefil olduğunuza çok dikkat edin çünkü kefil olduğunuz kişinin ödemelerini düzgün yapıp yapmaması sizin kredi notunuzu etkileyecektir.
 • Bankalardaki iletişim bilgilerinizi güncel tutun ve size ulaşabilmelerini sağlayın.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz maddeleri uyguladığınız takdirde Findeks Kredi Notu’nuzu kısa bir sürede yükseltebilirsiniz.

Benzer Bloglar

e-Hesap Özeti Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Tüm Banka Hesaplarınızı Tek Bir Platformdan Görüntüleyin!