FAST Nedir?

Kısacası FAST Sistemi yani “Fonların Anlık ve Sürekli Transferi”, Merkez Bankası tarafından sunulan 7/24 kolay para transferi yapılmasını sağlayan anlık ödeme sistemidir.

TCMB sunduğu bu ödeme sistemi ile belirlenen üst limite kadar bütün ödemeler haftanın her günü ve her saati anında karşı hesaba geçer. Ödeme gerçekleştiği an tarafların bankaları ödemeyle ilgili durumu anında bilgilendirir. FAST işlemleri maksimum 25 saniye içinde gerçekleşir eğer 25 saniye aşılırsa yapılan işlem iptal edilir.

FAST işlemleri hesap bilgileri veya kolay adres bilgileri ile bankaların mobil veya internet bankacılığı üzerinden yapılabilir.

FAST ile Nasıl Para Transferi Yapılır?

Öncelikle hesabınızın bulunduğu finansal kuruluşun FAST sistemine üye olması gerekmektedir. Finansal kuruluşun mobil veya internet bankacılığı uygulamalarından 7/24 FAST ile ödemeler yapabilirsiniz.

FAST ile para transferi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri ödeme talimatını girerken alıcının hesap bilgilerinin (Adı-Soyadı ve IBAN) doğruluğu. Eğer varsa FAST ile ödemeleri kolay adres bilgileriniz ile de yapabilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta ise FAST ile yapılacak işlemlerin TCMB tarafından belirlenen bir üst limit sınırına kadar gerçekleştiği.

Ödeme talimatı verdiğiniz andan saniyeler sonra ise işlem gerçekleşecek ve başarılı bir şekilde gerçekleştiği ile ilgili hem gönderici hem de alıcı işlem hakkında bankalarınız tarafından bilgilendirilecektir. İşlem tutarı alıcının hesabına anında yansıtılacaktır.

Örnek olarak Ziraat Mobil ile yapılacak FAST işlemlerinde aşamalar, Para Transferleri> Başka Hesaba Havale/ EFT adımları izlenerek FAST işlemi gerçekleştirilebilir, eğer işlem kriterleri FAST’a uygunsa, işlem FAST olarak gerçekleştirilir.

FAST Üst Limiti

FAST ile para transferinde Merkez Bankası tarafından 8 Ocak 2021’de yaygın kullanımının yakından izlenmesi amacıyla 50 lira limitli olarak başlatılmıştı. Daha sonra kullanımın yaygınlaşması ile üst işlem limiti 1000 TL’ye çıkartıldı. Merkez Bankası yayınladığı bildiri ile 4 ağustos itibarıyla üst işlem limiti 2 bin TL olacağını belirtti.

FAST ve EFT Arasında Nasıl Bir Fark Var?

En belirgin özelliklerden biri EFT‘nin sadece mesai saatleri içinde yapılıyor olması. Hafta sonları ve saat 17 sonrası yapacağınız bütün para transfer işlemleri ilk iş saatine kadar bekletilmekte. Ama FAST ile haftanın her günü ve her saati yapacağınız bütün para transfer işlemleri saniyesinde gerçekleşecektir.

FAST işlemlerin gerçekleştiği ve başarılı bir şekilde tamamlandığında tarafların bankaları işlemlerinin tam olarak gerçekleştiğini belirtmek üzere bir dönüş sağlama zorunlulukları var. Ama EFT ile yapılan işlemler sonrası tarafların bankalarının işlemin gerçekleştiğine dair bir dönüş sağlamalarına dair zorunluluk bulunmuyor.

EFT ile yapılan işlemlerde tarafların bankalarının teknolojik altyapıları, işlem tutarı gibi faktörler nedeniyle EFT işlemleri uzayabilmekte. FAST ile yapılan işlemlerin ise 25 saniye içerisinde gerçekleşmediği takdirde işlemin iptal edilmesi gibi bir durum söz konusu. Bu yüzden FAST ile yapılan işlemler saniyeler içinde gerçekleşirken, EFT ile yapılan işlemlerin süreleri daha uzayabilmektedir.

 

Benzer Bloglar

e-Hesap Özeti Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Tüm Banka Hesaplarınızı Tek Bir Platformdan Görüntüleyin!