Covid-19 salgını ile alışık olduğumuz her şey yeni bir amaca evrildi. Eğitim, iş yerleri ve hatta sağlık alanında dahi faaliyetler internet üzerinden gerçekleşmeye başlandı. Sosyallik ve yüz yüze gibi faaliyetlerin tanımları eski bilinen anlamlarına göre yeni düzenlemeler ile anılmaya başlandı. Ev ofislerinden çalışırken meslektaşları, müşterileri ve öğrencileriyle etkileşimde kalmak için çeşitli iş birliği platformlarına ve video konferans kapasitelerine yöneldiler.

Pandemi Sonrası Değişen Dijitalleşme Algıları

Teknoloji, farklı sektörlerdeki işletmelere dünyanın her yerinden insanlarla anında bağlantı kurmak için inanılmaz bir potansiyel sunuyor. Pandemiden önce bile teknoloji, iş gücünün giderek daha önemli bir parçası haline gelmişti. Kuruluşların uzaktan çalışmaya ve müşteri tabanlarına hizmet etmeye devam edebilmeleri için şirketleri yaratıcı dijital çözümler aramaya zorladı.  Birçok profesyonel kuruluşun, insanların birbirlerinden uzaktan çalışırken iletişim kurmaları, iş birliği yapmaları ve projelerini tamamlamaları için yeni yollar bulmasını gerektirdi. Aynı zamanda müşteriler de bu dönüşüme dahil olmak istediklerini, insanlarla çok az temas kurarak veya hiç temas etmeden hizmet almaya, en azından temasla sınırlı operasyonlar gerçekleştirilebileceğini ifade ettiler.

Başarılı Bir Dijitalleşme İçin Şirketlerin Perde Arkasındaki Çalışmalarının Önemi

Küçük veya büyük bir işletme olsun, teknolojiyi çalışma sistemlerine sokmanın önemini bu süreçte kabul etmek durumunda kaldılar. Farklı şirketler ve sektörler bu değişime beklenenden çok daha hızlı uyum sağlarken bazıları uyum sağlamakta zorluk çekti. Bu zorluğun temellerinde çalışanlarını tanımamaktan kaynaklandığı öngörülmekte.

Dijital değişimin çalışan motivasyonu üzerinde başarılı bir etki bırakması için şirketlerin çalışanların ihtiyaçlarını bilmeleri gerekmektedir. Çalışanların çevrim içi deneyimi, çalışma ortamlarından memnuniyetleri şirketi doğrudan etkiliyor. Hiçbir kuruluş çalışanlarının düşük motivasyonundan kaynaklanabilecek yüksek maliyetlerle uğraşmak istemiyor. Bu yüzden, çalışanlar için olumlu bir dijital deneyim yaratmanın önemine dikkat etmek, işletmeler için çok büyük bir fayda sağlıyor.

Müşteri Deneyimlerinde Başarı Yakalamak ve Dijitalleşmenin Devamlılığı

Benzer şekilde, müşterileri ile de dijital olarak etkileşim kurma kolaylığı gerekliliğinden dolayı müşterilerinin deneyimlerine dikkat etmek zorunda kaldılar. İşletmelerin, müşterilerle olan etkileşimlerinin yüksek bir yüzdesini dijital olarak gerçekleştirmesi nedeniyle, müşterilerinin web sitelerinde alışveriş ve dönüşüm konusunda sorun yaşamamasını sağlamaya öncelik vermelidir.

İşletmeler, dijitalleşmenin etkilerini daha iyi anlamaya başladıkça, pandemi bittikten sonra dahi dijitalleşmenin fırsatlarını yakalamaya devam edeceklerdir.

Benzer Bloglar

e-Hesap Özeti Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Tüm Banka Hesaplarınızı Tek Bir Platformdan Görüntüleyin!