Banka hesap takip uygulaması, işletmelerin banka hesap bakiyelerini ve banka hesap hareketlerini takip etmelerini sağlayan platformdur. Günümüzde işletmelerdeki finansal süreçlerinde nakdi neredeyse tamamen bırakıp dijital platformlar üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu dijital platformlar arasında ilk başta ağırlıklı olarak bankalar varken fintech endüstrisinin büyümesiyle birlikte yeni finansal oyuncular da ortaya çıkmıştır.

Banka Hesap Takibi Nedir?

Banka hesap takibi, işletmelerin finans ekipleri tarafından banka hesap bakiyeleri ve şirket hesap bakiyelerinin mutabakatını yapmak için gerçekleştirilmektedir. Banka hesap takibi ayrıca cari mutabakatları için de kullanılmaktadır. Banka hesap takibi ile şirketin toplam bakiyesi, banka bazlı bakiyesi, cari borç-alacak ilişkileri ve birçok veri elde edilmektedir.

Banka Hesap Takibi Neden Gereklidir?

İşletmelerdeki finans ekipleri gün içinde çok fazla sayıda finansal işlem gerçekleştirmektedir. Bu gerçekleştirilen bazı finansal işlemlerde çeşitli hatalar veya işlem iptalleri olabilmektedir. Bu tarz durumlar sonucunda işletme kayıtlarındaki bakiye ve banka hesaplarındaki bakiyelerde farklılıklar meydana gelmektedir.

Bir işletmenin işleyişinde finansal süreçlerin önemi ortadadır. Finansal verilerdeki tutarsızlıkların işletmeler için çok fazla sayıda olumsuz etkisi olabileceğinden dolayı işletmelerde finans ekipleri hemen hemen her gün bu veriler arasında mutabakat yapmaktadır.

Çoklu Banka Hesap Takibi Nasıl Yapılır?

Bankacılık sektöründe gerçekleşen dijitalleşme ile birlikte artık çoğu finansal işlem mekandan bağımsız olarak sadece bir internet bağlantısıyla telefon, tablet veya bilgisayar üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemler “İnternet Bankacılığı” ve “Mobil Bankacılık” hizmetleri ile çok kısa süreler içerinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için hesap numarası, şifre, onay kodu gibi bilgiler gerekmektedir.

Çoğu işletme finansal işlemlerini gerçekleştirmek için çok sayıda banka kullanmaktadır. Banka sayısının artmasıyla manuel banka mutabakatı yapmak daha uğraştırıcı hale gelmektedir. Finans personeli her banka için ayrı hesap numarası, şifre ve onay işlemleri ile vakit kaybetmektedir. Finansal teknoloji sektörünün yeni çözümlerinden birisi de e-hesap özeti çözümüdür.

Tüm Bankaları Tek Platformdan Görüntüleyin

Farklı bankalardaki banka hesaplarının tek bir platformdan görüntülenebilmesini sağlayan mdpara ile tanışın. mdpara, 20’den fazla banka ile entegre olarak işletmelerin ilgili bankalardaki hesap hareketlerinin anlık olarak görüntülenmesini sağlar. mdpara, her banka için farklı hesap numarası, şifre ve onay gerekliliğini ortadan kaldırır ve tek bir platform üzerinden banka hesap hareketlerini görüntülenir. ERP sistemleriyle entegrasyon özelliği sağlayan mdpara hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Benzer Bloglar

e-Hesap Özeti Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Tüm Banka Hesaplarınızı Tek Bir Platformdan Görüntüleyin!