Günümüzde teknolojinin hızla ilerleyişi ve dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte çoğu sektörde olduğu gibi finans sektöründe de büyük dönüşümler gerçekleşti ve bu dönüşümler hız kesmeden gerçekleşmeye devam etmektedir. Her geçen saniye, dijitalleşme sayesinde finans sektöründe inovatif ürün ve hizmetler müşterilerin beğenisine sunulmaktadır. İçinde bulunduğumuz finans atmosferinin trend başlığı ise Open Banking yani Açık Bankacılık’tır 

Açık Bankacılık (Open Banking) Nedir?

Açık bankacılık, bankaların API’larını (Application Programming Interface, farklı platformların birbiri ile iletişim kurabilmesini sağlayan kod ve protokoldür.) açarak 3. parti kurumlara müşterilerin finansal bilgilerine erişim sağlamasına imkan tanıyan sistemdir. Bankaların, sunduğu API’lar ile üçüncü parti kurumların finansal hizmetler geliştirmesine izin vermesi şeklinde tanımlanabilecek olan Açık Bankacılık, sektör açısından verinin demokratikleştirilmesi olarak tanımlanıyor. (The Open Banking Report, BI Intelligence, Nisan 2017) 

Daha geniş tanımıyla ise Açık Bankacılık; bankalar tarafından kayıtları tutulan, düzenli fatura ödemeleri, harcama bilgileri, kullanılan krediler gibi müşteri finansal bilgilerinin, müşteriler tarafından verilecek izinler doğrultusunda üçüncü parti kurumların kullanımına açılarak, müşteri yararına birçok hizmet sunulması anlamına geliyor.  

Açık Bankacılık Kavramı Nasıl Doğdu? 

2018′de İngiltere hükümetinin Birleşik Krallık’taki finans ve bankacılık sektöründe reform yapmak amacıyla Açık Bankacılık sistemi gündeme gelmeye başladı. Kısa süre içerisinde, Avrupa başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerine adapte olmaya başladı. Gelinmesi istenilen nokta, yeni finansal ürün ve hizmetleri tasarlayarak müşterilere daha fazla seçenek sunmasıydı. Böylece finans ve bankacılık sektörü daha iyi bir konuma taşınmış ve rekabet arttırılarak kalite standartları yukarı çekilmiş olacaktı. Finansal verilere erişim ile sektördeki inovatif yaklaşımları ve rekabeti artırmayı amaçlayan açık bankacılık 2020 senesinde Avrupa’daki toplam gelirin %7’sini oluşturması tahmin ediliyor. 

Açık Bankacılık (Open Banking) Faydaları Nelerdir?

Açık Bankacılık (Open Banking), internet ve mobil bankacılığı daha ileri bir seviyeye taşımayı hedefliyor. Birçok bankada hesabı olan kişilerin birden fazla uygulamaya giriş yapmak yerine tek bir ekrandan tüm finansal verilerini görerek finansal ürün ve hizmetler arasında karşılaştırma yapabilmesinetüm finansal bilgilerine erişebilmesine, bunların takibini kolayca yapabilmesine ve yapılan kredi başvurularının daha hızlı sonuçlanabilmesine imkân sunuyor. 

Örnekle anlatmak gerekirse A ve B bankalarında hesapları bulununan müşteriler, tek ekranda tüm bankalardaki bilgilerine erişebilecek ve işlem yapabilecekler. Şuanki sistem koşullarında hesaplarınızı yönetmek için her birine ayrı ayrı zaman ayırmanız gerekiyor. Farklı bankaları kullanan ve her bir bankada birçok işlem gerçekleştiren bir müşteri için oldukça karmaşık ve takip edilmesi zor bir hal almaktadır. İşte Açık Bankacılık burada devreye girerek tüm hesapların tek bir yerde toplanmasını ve bunların yönetiminin çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmesine olanak sağlıyor.  

Bunlara ek olarak, müşterilerin izin vermesi koşuluyla bankalar müşterilerinin finansal bilgilerini kullanarak müşterilerin beklentilerine daha iyi cevap verecek güncel ürünler ve hizmetler geliştirebiliyorlar. Bu sayede bankalar arası rekabet artmış oluyor ve müşterilerin daha iyi hizmet görmesine olanak sağlanmış olunuyor. 

MDPara Ne Yapar? 

Tüm banka işlemlerinin tek panel üzerinden anlık takibinin yapılması ve muhasebe kayıtlarının otomatik oluşturulabilmesi için geliştirilmiş finansal bir çözümdür. Tüm banka bakiyelerine ve hareketlerine anlık erişebilirlik sağlar. Muhasebe işlemlerini otomatik gerçekleştirme özelliği, finans departmanların iş yükünü büyük ölçüde azaltmakta, insan kaynaklı hataları minimize etmektedir 

MDPara’nın Avantajları Nelerdir? 

  • Anlık banka hareketlerini ve bakiyelerini tek program üzerinden görüntüleme. 
  • 20+ Banka ile aktif olarak çalışma 
  • Tüm banka işlemlerinde otomatik muhasebeleştirme 
  • Otomatik banka mutabakatı 
  • Otomatik mail bilgilendirmesi
  • Yüksek izlenebilirlik
  • Tüm hareketler tek bir program üzerinde görüntülendiğinden her bir banka için ayrı kullanıcı adı ve şifre işlemine ihtiyaç duyulmama 
  • Ana hesap bakiyelerinin ve banka ekstresi toplam bakiyelerinin görüntülendiği kümülatif rapor ile Banka mutabakatı manuel kayıt yöntemine göre daha kısa sürede yapılabilme 

Benzer Bloglar

e-Hesap Özeti Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Tüm Banka Hesaplarınızı Tek Bir Platformdan Görüntüleyin!