2020 yılında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan salgın herkesin hayatını değiştirmiş bulunmakta. Salgınla birlikte dijitalleşen dünya kavramı da günden güne hız kazanarak insan hayatı çevrim içi bir hal almaya başlamıştır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler ile geniş çaplı şirketler de teknolojilerini geliştirmiş ve iş süreçlerini dijitalleştirmek zorunda kalmışlardır. Bu nedenle günümüz teknolojisinde her gün daha da büyüyen Fintech (finansal teknoloji) çözümleri, her ölçekteki şirketler için ihtiyaç haline gelmiştir.

Fintech Nedir?

Fintech, var olan ve gelenekselleşmiş finans endüstrisini iyileştirmek adına kullanılan bir finans teknolojisidir. Dünya çapında kullanılan Fintech, yenilikçi çözümler sunarak finansal hizmet sağlayan işletmelerin ve müşterilerin hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Fintech bir yazılım çeşidi veya marka değil, çeşitli teknolojileri sunan ve iyileştiren finansal parçaların bütünüdür. Salgının getirdiği değişiklik veya aksaklıkların yanı sıra 2021 yılı Fintech için daha da gelişme ve büyüme yılı olması beklenmektedir. Bu gelişim ve teknoloji ile beraber 2021 yılında takip edilmesi beklenen bazı Fintech trendleri olacaktır.

2021 Fintech Trendleri

Finansal hizmet sektörü için 2021 yılında daha çok talep yoğunluğu ve değişimler beklenirken günden güne gelişen finans teknolojisinin de bu değişimlere bağlı olarak bazı trendlerinin oluşacağı beklenmektedir. Bu trendlerden bazıları şu şekildedir:

Dijitalleşen Bankacılık

Salgının getirdiği sonuçlardan biri de tüm dünyanın çevrim içi bir hal almasıdır. İnsanlar hayatlarına dair pek çok süreci çevrimiçi olarak çözmektedir. Eski yıllarda oluşan banka kuyrukları yerini dijital bankacılığa bırakmış, ilerleyen yıllarda da buna bağlı olarak bankaların tamamen dijitalleşmesi oldukça yakın bir ihtimal olacaktır.

Yeni nesil finans kurumları, Fintech çözümlerini kullanarak fiziksel temas gerektirmeyen dijital bankacılığı geliştirmektedir. Günümüz şartlarıyla beraber dijital bankacılıktaki rekabet ve bu alanda hizmet sunma hızı artmaktadır. Bu durum müşteriler için daha fazla hizmet seçeneği sunacağından iyi bir gelişmedir.

Dijital bankacılıkta farklı bankalara ait hesap numaraları, şifreler, hesap hareketleri gibi gereklilikler mevcuttur. Hal böyle olduğunda banka hareketlerini takip etmek de zorlaşmaktadır. mdpara ise tüm bankalara tek bir platform üzerinden erişimi sağlamaktadır. Böylece, bankalara ait hesap hareketlerine kolayca erişim sağlanarak tüm banka hesaplarının kontrolü rahatça yapılabilmektedir. Banka hesap hareketlerinin kolayca takip edilebilmesi iş yükünü hafifletirken harcanan zamanı da büyük ölçüde azaltmaktadır.

Finansal Okuryazarlık

Finans sektörünün gelişimi tüketicinin ihtiyaçlarına yöneliktir. Tüketicilerin Fintech çözümlerine dair bilgisi ne kadar çok olursa mevcut talebin karşılanması da o kadar artmaktadır. Bu nedenle Fintech çözümleri finansal okuryazarlığı büyük ölçüde etkilemektedir. Mali durumu yetersiz olan ya da var olan maddi durumunu iyi değerlendiremeyen tüketiciler için finansal okuryazarlık bir ışık kaynağı olacaktır. Bu nedenle müşterilerini bilgilendiren ve gerekli finansal kararları vermede yardımcı olan Fintech çözümleri müşterilere rehberlik edecektir.

Açık Bankacılık

Açık bankacılık, Fintech çözümleri ile bankaları bir araya getirerek işletmeler arasındaki veri akışını güvenli ve sağlıklı hale getirmektedir. Finansal okuryazarlıkla birlikte bilgi sahibi olan müşteriler yatırım yapmaya yönelerek açık bankacılık yoluyla bunu gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda açık bankacılık müşterilerin de onayladığı yatırım amaçları için Uygulama Programlama Arayüzü (API) aracılığı ile müşterinin bankacılık verilerine erişimini sağlamaktadır.

Ses Teknolojileri

Teknolojinin gelişmesinde özellikle günümüz dünyasında Z kuşağının etkisi oldukça fazladır. Birçok genç birbirleriyle iletişime geçerken ses platformlarını kullanmaktadır. Fintech uygulamaları da ses teknolojisini kullanarak çözümlerini daha ilgi çekici hale getirmekte. Sesli asistanlar ile kullanıcı ve kart harcamaları gibi bilgiler kolayca öğrenilmektedir. Böylece müşteriye doğru yönlendirmeler yapılarak bilinçli hareket edilmeyi kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda yapay zeka ile desteklenen ses teknolojisi ödeme yetkisi için biyometrik verileri de kullanarak ödemeyi güvenli hale getirmektedir.

Sonuç olarak;

Finans sektörü için Fintech 2021 yılında da büyümeye devam edecek ve çözümleriyle teknolojiyi daha uyumlu bir hale getirecektir. Dijitalleşen bankacılıktan ses teknolojilerine daha birçok alanda trend olacak Fintech çözümleri hem işletmelere hem de tüketiciye katkı sağlayacaktır. Özellikle finansal piyasalarda ödeme güvenliği, şeffaflık ve gelişmişlik ile birçok çözüm sağlayan Fintech trendleri finansal bilgilerde de kolaylık sağlayacaktır.

Benzer Bloglar

e-Hesap Özeti Çözümü

Daha Fazla Bilgi için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Tüm Banka Hesaplarınızı Tek Bir Platformdan Görüntüleyin!